Zdjęcie kobiety złej z powody nie włączenia się laptopa

Musisz wykonać pilny przelew lub siadasz z klientem do rozmowy, otwierasz laptopa, wciskasz przycisk zasilania i nic się nie dzieje. Laptop nie reaguje na kolejne próby – po prostu nie chce się włączyć. Taka sytuacja zdarza się bardzo często jednak niekoniecznie może być przyczyną uszkodzenia urządzenia. Zanim więc zaniesiesz swój komputer do profesjonalnego serwisu laptopów warto sprawdzić kilka rzeczy:

  1. Sprawdź czy bateria się nie poluzowała – jeśli pracujesz wyłącznie na baterii warto sprawdzić, czy w trakcie podróży bądź przenoszenia urządzenia bateria pozostała na swoim miejscu
  2. Zasilanie – jeśli laptop w dalszym ciągnie nie reaguje podłącz zasilacz do prądu oraz urządzenia. Warto również przed podłączeniem zasilania sprawdzić czy kable oraz wtyki zarówno zasilacza jak i laptopa nie są uszkodzone. Czasem klientom zdarza się uszkodzić wcześniej kabel bądź wtyki lub gniazdo laptopa. Podłączają urządzenie „na pamięć” nie sprawdzając czy rzeczywiście się ładuje. Później laptop nie reaguje bo po prostu rozładował się do zera, a zasilacz jest uszkodzony. Warto również podłączyć urządzenie do różnych gniazdek sieciowych(czasem zdarza się uszkodzona listwa zasilania).
  3. Możemy spróbować podłączyć laptopa bez zamontowanej baterii i sprawdzić czy się uruchomi. Jeśli tak to winny może być akumulator(warto jeszcze raz przeczyścić jego styki i spróbować ładowania ponownie).
  4. Jeśli laptop po wcześniejszym sprawdzeniu wtyków, baterii i podłączeniu zasilacza nie reaguje w żaden sposób(brak odgłosów wentylatora, brak sygnalizacji diod LED) to niestety nasze domowe pole manewru mocno się zawęża.   W tym momencie pozostaje nam podłączenie innej baterii, innego zasilacza lub po prostu wizyta w serwisie.
  5. W przypadku gdy po podłączeniu zasilania laptop wykazuje oznaki życia w postaci sygnalizacji diod LED bądź pracy wiatraka jednak ekran nie reaguje w żaden sposób problem może leżeć w uszkodzonej matrycy(ekranie) lub taśmie łączącej podzespołu laptopa z ekranem. Jeśli dysponujemy w laptopie gniazdem wyjściowym obrazu HDMI/DSUB to możemy spróbować podłączyć urządzenie do monitora PC lub telewizora i sprawdzić czy laptop wyświetli na nich obraz. Jeśli operacja nam się powiedzie to prawdopodobnie do wymiany będziemy mieli jeden z ww. podzespołów

Wszystkie powyższe czynności należy wykonywać na oryginalnym zasilaczu, gdyż tylko ten gwarantuje nam zapewnienie odpowiedniego napięcia. Jak widać większość operacji przy niewłączającym się laptopie polega na wyeliminowaniu potencjalnych uszkodzeń zaczynając od gniazda sieciowego, przez zasilacz i jego okablowanie, przez porty laptopa, jego baterię oraz układ zasilający.