Coraz częściej spotykamy się z informacjami o kradzieży środków finansowych poprzez podmianę numerów kont bankowych w przeglądarce internetowej.

W skrócie:

Wklepujemy klawiszami lub wklejamy numer konta bankowego. Już na tym etapie wirusy komputerowe są w stanie podmienić wprowadzane przez nas dane. Niestety jeśli myślisz, że sprawdzenie wprowadzonego numeru konta wyświetlonego przez przeglądarkę z docelowym numerem wystarczy – to niestety się możesz przeliczyć i to SPORO. Niektóre wirusy potrafią bowiem wyświetlić pożądany przez nas numer, jednocześnie wysyłając do banku ten podmieniony. Ba, to nie koniec, potrafią również podmienić wprowadzaną kwotę. Żeby tego było mało to mogą również zamaskować dane z historii przelewów, dostępnej w oknie przeglądarki.

Poniższy filmik dokładnie ilustruje cały schemat działania. Niestety w tym wypadku brak ostrożności poskutkował stratą 40 000 złotych.

[fusion_youtube id=”nUX1PZsmW-g” width=”800″ height=”600″ autoplay=”no” api_params=”” class=””/]

Jak ochronić się przed podmianą numerów kont bankowych?

Niestety nie da się w pełni wyeliminować ryzyka związanego ze złośliwym oprogramowaniem podmieniającym numery kont bankowych w naszych przeglądarkach. Można jednak bardzo łatwo weryfikować wychodzące przelewy.

  1. Aktywuj potwierdzenia przelewów poprzez system SMS w telefonie. Sprawdzaj i porównuj numery kont oraz kwotę przelewu z przeglądarki oraz tą z wiadomości SMS.
  2. Do weryfikacji przelewów używaj najlepiej osobnego numeru oraz starego telefonu (nie smartfona)
  3. Jeśli wykonujesz dużo przelewów, rozważ zakup osobnego komputera, który będzie służył tylko do tego celu. (Niestety każda dodatkowa aktywność to ryzyko złapania wirusa)
  4. Jeśli chcesz komuś wysłać numer konta do przelewu – zrób to SMS-em lub zapisz numer konta w pliku PDF.
  5. Nie ufaj nigdy w pełni treści wyświetlanej w przeglądarce, nawet jeśli są to okienka generowane przez banki